Endometrium (Rahim İçi) Kanseri

Endometrium (Rahim İçi) Kanseri

Endometrium kanseri ülkemizde ve gelişmiş ülkelerde kadın genital kanserleri içerisinde en sık görülen kanserdir. Endometrium kanserinin %90’ı menopozdan sonra görülmekle beraber nadir olarak 40 yaş altında da görülebilir.

Endometrium kanseri belirtileri nelerdir?

Anormal kanamalar en sık görülen belirtilerdir. Bu kanamalar uzun süren adet kanamaları ve ara kanamalar şeklindedir. Çoğu hasta ileri yaşta ve menopozda olduğu için bu dönemdeki kanamalar da anormaldir. Kanama dışında vajinal akıntılar, kasık ağrıları da olabilir. Bazı hastalarda şikayet olmayabilir.

Endometrium kanseri için risk faktörleri:

  • Nulliparite (hiç doğum yapmamış olmak)
  • Menopoza geç girmek (52 yaş sonrası)
  • Obezite
  • Diyabetes mellitus (Şeker hastalığı)
  • İlaç kullanımı (östrojen, tamoksifen)
  • Aile öyküsü

Endometrium kanseri olan kadınların çoğunda ailede endometrium kanseri öyküsü bulunmamaktadır. Ancak bazı ailelerde endometrium, kolon ve yumurtalık kanseri sık görülür.  Ailesel geçiş gösteren kanserler daha erken yaşta ortaya çıkmaktadır.

Endometrium kanseri tanısı

Endometrium kanserinin tanısı rahim içinden alınan biyopsi ile konmaktadır. Anormal kanaması olan ve rahim içi yaşına göre normalden daha kalın ise rahim içinden parça alınmalıdır.

Endometrium kanseri evrelendirilmesi (yaygınlığının belirlenmesi) ve tedavisi.

Cerrahi yani ameliyat bu kanserin ortadan kaldırılması ve yaygınlığının saptanması için yapılmalıdır. Ameliyat ile çıkarılan rahimin, tüplerin, overlerin, lenf nodlarının incelenmesi ile ever belirlendir. Bunun amacı ameliyat sonrası ek tedavilerin gerekip gerekmeyeceğinin saptanmasıdır.

Laporoskopik cerrahi

Endometrium kanserinde laparoskopik cerrahi tercih edilmelidir. Laparoskopik cerrahi ile özellikle şişman (obez) olgularda daha uygundur. Hızlı iyileşme, daha az ağrı, yara açılma sorunlarının olmaması ve günlük aktivitelerine daha hızlı dönemesi gibi önemli avantajları vardır.

Cerrahi sonrası tedaviler (Kemoterapi ve/veya radyoterapi)

Evre Ia endometrium kanseri dışındaki olgularda yardımcı tedavi olan tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedavi radyoterapi şeklindedir. Daha ileri evrede olan olgularda radyoterapi ile birlikte kemoterapi de kullanılmaktadır.