HPV Aşıları

Human papiloma virüs (HPV) cinsel temas ile bulaşan yaygın bir virüstür. HPV enfeksiyonun çoğunda bir semptomu yoktur ve kişiler HPV ile enfekte olduklarının farkında değildirler.

HPV nin 30-40 adet onkolojik tipi vardır. Bunların bazı tipleri, özellikle tip 16, 18, kadınlarda serviks kanserine ve hem erkek hem kadında çeşitli kanserlere neden olmaktadır.

HPV aşıları servikal kansere en sık neden olan tip 16, 18 ve genital siğillere karşı koruyucudur.

Aşı ile ilgili soru-cevap şeklindeki bilgiler www.cdc.gov sitesinden yararlanarak hazırlanmıştır.

HPV aşıları servikal kanser veya daha az sıklıkta görülen HPV´nin neden olduğu ciddi sağlık sorunlarını önlemektedir. Ayrıca HPV kanser dışında genital siğil gibi önemli sorunlara neden olmaktadır. HPV sık karşılaşılan bir virüstür ve cinsel ilişki sırasında ciltten cilde temasla bulaşabilir. Bir kişinin HPV taşıdığını bilmesi zordur ve bu nedenle bilmeden diğer insanlara bulaştırabilir. Güvenli ve etkili aşılar kadınları ve erkekleri HPV nin neden olduğu hastalıklara karşı koruyabilir.

HPV serviks kanserinin başlıca nedenidir. Serviks kanseri dünyada meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen bir kanserdir. Dünyada her yıl yaklaşık 500.000 kadın serviks kanserine yakalanmaktadır. Türkiye´de 100 bin kadında 4-5 arasında bulunmaktadır.

Genital siğiller konusunda Türkiye´de net rakamlar yoktur. ABD de her 100 aktif cinsel yaşantısı olan kadınların 1 tanesinde görülmektedir.

Her iki aşı da servikal kanserin en sık etkeni olan 16 ve 18´e karşı etkilidir.

Her iki aşı da güvenlidir.
Her iki aşı da enfeksiyona neden olmayan HPV parçacıkları içermektedir.
Her iki aşı da 3 doz halinde yapılır

Aşı 9 yaş ile 26 yaş kadınlar ve kız çocukları için güvenli ve etkilidir. CDC (Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) her iki aşıdan birini servikal kanserden korunmak için 11-12 yaştaki tüm kız çocukların 3 doz halinde aşılanmasını önermektedir.  13 ve 26 yaş arasındaki tüm kız çocukları ve kadınlar önceden yapılmamışsa aşı yapılmalıdır.

Erkekler genital siğiller ve anüs kanserine karşı bu aşıdan korunma sağlarlar.

3 doz HPV aşısı yaptırmadan önce cinsel teması olmuş olan bireyler eğer aşılamada bulunan tiplerle enfekte olmamışlarsa aşıdan yararlanabilirler. En iyi seçenek cinsel aktivite başlamadan önce aşı programının tamamlanmasıdır.

Hayır. Var olan bir HPV enfeksiyonunu veya kanseri aşılar tedavi edemez.

Her iki aşı da binlerce insan üzerinde test edilmiştir. Ciddi bir yan etki bulunmamıştır. Çoğunlukla aşı yerinde ağrı, ateş, başağrısı ve kusma şeklinde hafif problemlere yol açmıştır.

Gebelerde HPV aşısı uygulanmaz. Bebekler üzerinde aşının henüz bir etkisi bulunmamıştır. Aşı olmuş bir gebeliğin sonlandırılması önerilmez. Doz tamamlanması gebelik sonrasına bırakılır.