Vulva Kanseri

Vulva kanseri kadının dış genital organlarının kanseridir ve çoğunlukla vulva cildinden kaynaklanmaktadır. Vulva kanseri çoğunlukla yaşlı kadınlarda görülmesine karşın menopoz öncesi kadınlarda da görülmektedir. Nadir görülen bir kanser şeklidir. ABD’de 2011 yılında 4340 yeni vulva kanseri saptanırken bunlardan 940’ı kaybedilmiştir.

Vulva kanserlerinin ana semptomu kaşıntıdır. Bu kaşıntıya bağlı olarak vulva cildinde sıyrıklar ve acıma da olabilir.

Vulva kanserleri tüm kanserlerde olduğu gibi erken dönemde tanınırsa tedavi başarısı daha yüksektir. Vulva kanserlerinin önemli bir  kanser öncüsü lezyonlardan sonra gelişirken, %15-40 olguda beraberinde liken skleroz denilen cilt bozukluğu ile birliktedir.

Vulva Kanseri Nedeni

Vulva kanserinin iki ayrı oluşumu olduğu kabul edilmektedir. Bunlardan birincisi keratinize olmayan (bazaloid/wary tipler) daha genç kadınlarda görülen kanserdir ve bu kanser HPV (insan papilloma virüs) ile ilişkilidir. Buradaki HPV tipleri yine serviks (rahim ağzı) kanseri gibi 16 ve 18 başta olmak üzere 31, 33 ve 45 tipleri de sorumludur. İkinci tip kanser ise daha yaşlı hastalarda oluşan ve liken skleroz gibi cilt hastalıkları ile birliktedir. HPV ile oluşan kanserlerin daha iyi seyirli kanserlere neden olduğu belirtilmektedir.